wtorek, 19 maja 2015

"Muchy w butelce"Muchy w butelce
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydane: 2013
Liczba stron: 320 
Seria w kratkę
Marcelina. Uczennica piątej klasy, zdolna dziewczyna, mająca większą wiedzę, niż jej nauczycielka matematyki. Dziewczynka ma bliskiego przyjaciela, który na wakacje wyjeżdża ze swoimi rodzicami w tournee. Nieplanowany wyjazd, całkowicie odmienia charakter, postępowanie oraz postrzeganie świata przez dziewczynkę. 


Wcześniej nie czytałam żadnych książek z Serii w kratkę, ale jak już wiecie, w mojej okolicy było spotkanie z tą autorką i miałam okazję przeczytać, właśnie tę książkę. 

  Musze powiedzieć, że z początku byłam dość sceptycznie nastawiona do tej książki, ale gdy zaczęłam ją czytać, od razu zmieniłam swoje zdanie. 
Z początku historia płynie dosyć monotonnie, ale nie nudno. Z kolejnymi stronami przygoda bohaterki rozwija się oraz zmierza, do wcześniej zaplanowanego końca. Wszystko już zostało narzucone z samego początku, procesu tworzenie książki. I tu można dać wielki plus dla autorki, która nie pozostawia nas w niepewności, zawsze daje odpowiedź na nurtujące nas pytania oraz nie gubi się w wątku, który aktualnie poruszyła. 


  Mimo, iż ta książka skierowana jest do młodszych czytelników, pokochałam ją bezgranicznie. Ta lekkość pióra autorki przechodzi na nasz sposób czytania. Bez zająknięcia, czy dłuższej przerwy, możemy przeczytać tę książkę z ogromną przyjemnością oraz chęcią. W trakcie czytania nie mogłam powstrzymać się przed pochłanianiem kolejnych kartek, aż do momentu, gdy skończę ostatnie zdanie historii. 


Sięgając po tę książkę, musimy mieć na uwadze, iż czytamy o losach piątoklasistki. Te umiejętności, które posiada są niesamowite i godne podziwu. Mimo, iż to jest z góry wykreowana postać, mam nadzieję że istnieją takie dzieci. Jeśli chcecie zapytać, jakim dzieckiem jest Marcelina, zdecydowanie sięgnijcie po książkę. Niczego nie stracicie, ale za to możecie dużo zyskać. 


Kto może sięgnąć po tę lekturę? Myślę, że uczniowie podstawówki oraz trochę starsze dzieci oraz młodzież. Dorosłym nie wiem, czy ta książka przypadłaby do gustu, może potrzebują ambitniejszej literatury. 
Uważam, że każdy przy tej książeczce rozweseli się, jest w niej tyle humoru. Nawet w najczarniejszy dzień to właśnie "Muchy w butelce" mogłyby rozgonić te złe chmury.  
Szczerze, nie wiem za co, tak naprawdę pokochałam tę książkę. Wymieniłam jej plusy, ale to przecież przeciętna książka, która mnie zauroczyła. Chyba kocham tę książkę za to, że po prostu jest! Jej piękny język oraz wyraziści, ciepli,  bohaterowie, których każdy pokocha od pierwszego wejrzenia. No dobra, lub większość pokocha. Cudowne opisy Włoch, aż zachęcają do wzięcia udziału w wycieczce do tego kraju. Idealnie ! 
Moja ocena: 8/10 


tumblr

10 komentarzy:

 1. bardzo fajna recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaję się być interesująca, jednak myślę, że jestem za stara, aby czytać o piątoklasistce - i prawdopodobnie denerwowałby mnie jej tok myślenia. Jednak jeśli nadarzy się okazja wspomnę twoją recenzję i sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę więc mojej koleżance, która ma córkę w podstawówce. Ciekawa seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa recenzja i książka, jednak już nie dla mnie. Czuje się tak bardzo stara.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę i książka mnie zupełnie nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładna okładka i książka też wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie sięgnę po tę książkę - wydaje się być dla mnie zbyt dziecinna. W końcu już od sześciu lat nie jestem w piątej klasie i sądzę, że troszkę wyrosłam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ni e lubię takich książek :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Znasz jeszcze jakieś książki Serii w Kratkę?

  OdpowiedzUsuń