piątek, 20 listopada 2015

"Tequila z Cortazarem. Kochałem wielkich tego świata." Recenzja książki


Tequila z Cortazarem. Kochałem wielkich tego świata.
Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Wydanie polskie: 2015
Liczba stron: 255
"Przecież dzieci się nie powinno bić. Dzieci się powinno kochać i okazywać im miłość." 
  Marek Keller Polski marszand sztuki, który posiada wiele przyjaciół wśród artystów i osób wpływowych. 
  Jako dziecko uczył się grać na fortepianie. W późniejszych latach zdał egzamin do zespołu "Mazowsze", gdzie ukazywał swoją duszę artystyczną. 
Po opuszczeniu przez Kellera Polski, na początku lat 70, za pośrednictwem Sergio Pitola poznał Juana Soriano, wybitnego rzeźbiarza. Soriano tworzył i zyskiwał zlecenia na monumentalne pomniki, a Keller zajmował się interesami, z czasem został uznany marszandem. 
  Keller jest darczyńcą, który przyczynił się do stworzenia kolekcji w Muzeum Fryderyka Chopina. Dzięki niemu, zbiór muzeum został wzbogacony m.in. o listy napisane przez Fryderyka Chopina. Wartość przedmiotów kupowanych przez Marka Kellera, w ostatnich latach, wynosi około czterech milionów złotych. 


"Dla mnie ten czas w Karolinie był potwierdzeniem, że z tego, co się lubi, można żyć, można się utrzymać." 


  Książka to wywiad Dariusza Wilczaka z Markiem Kellerem. Dwoje mężczyzn rozmawia o życiu, o trudnych wyborach, których musiał dokonać Keller oraz o tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu. Oczywiście, najważniejszą wartością jest miłość, ale ona nigdy nie wybiera. To czy jesteśmy heteroseksualni, czy homoseksualni, to nie zależy od nas. Z tym się rodzi lub to środowisko nas kształtuje. Tak samo jest z sztuką. Każdy z nas ma inne wyobrażenie piękna. Każdy z nas inaczej je definiuje i ten fakt czyni nas ludźmi oraz uświadamia nas w  przekonaniu, że nie jesteśmy tacy sami. 
  We wspomnianym wywiadzie zostają poruszone nie tylko losy Marka Keller, ale również sprawa tolerancji. Wiele państw uważa związki homoseksualne jako normalne, lecz w Polsce tak nie jest. Większość Polaków traktuje takie związki jak coś chorego, ale przecież tak nie powinno być. Każdy człowiek ma prawo do wyboru, szczęścia oraz znalezienia swojej prawdziwej miłości i głębokiego uczucia. Temat orientacji seksualnej człowieka w Polsce wciąż jest bulwersujący, choć zauważalna jest coraz większa tolerancja. 
  Zagłębiając się w treść poznajemy prawdziwą rodzinę Kellera i jego prywatne życie. Prawdziwe motywy wyjazdu z Polski oraz tego, dlaczego pragnął pomóc Polakom w zdobywaniu pamiątek po Fryderyku Chopinie. Odkrywamy jego prawdziwe uczucia względem swoich partnerów, ale co najciekawsze, możemy również zapoznać się z korespondencją między Kellerem, a Andrzejewskim i oglądnąć kilkanaście ciekawych zdjęć z życia Kellera, które przyciągają uwagę. 


"Widzisz, ja w swojej torebce mam właściwie to samo, z jednym wyjątkiem, mam jeszcze książkę." 


  Książka została stworzona w bardzo ciekawy sposób. Jeszcze chyba nigdy nie czytałam podobnej książki. Oprócz losów Kellera możemy również poznać kilka faktów historycznych, które są tylko tłem. 
Koncepcja książki, właśnie jako wywiad, czy rozmowa, a nie jako typowa biografia, przypadła mi do gustu. Coś innego, dzięki czemu możemy poznać dosłownie wypowiedziane słowa osoby, o której jest ta pozycja, a fragmenty pochodzące z gazet dodają tylko autentyczności. 

  Czytając tę książkę ciężko jest doszukać się jakichś słabych punktów. Ja osobiści ich nie znalazłam. Może dlatego, iż książka już od pierwszych stron pochłonęła mnie i nie potrafiłam przestać czytać, aż do chwili, gdy skończyłam ostatnie zdanie. W trakcie czytania ciągle nurtowało mnie pytanie, co się wydarzyło się dalej, jak potoczyły się losy Kellera i jego przyjaciół.
  Książka posiada wiele interesujących wątków i nasuwa wiele pytań, które z czasem znajdują wyjaśnienie. Historia Kellera uświadamia nam, jak wyglądało życie kilkadziesiąt lat wstecz. Dzięki tej książce możemy również spojrzeć na sprawę tolerancji oraz problemów w rodzinie z innej strony. Ta pozycja nie tylko zapoznaje nas z losami Kellera, ale także uczy nas wielu wartości potrzebnych w życiu. Uświadamia nam wiele istotnych spraw oraz zapoznaje nas z niektórymi ważnymi faktami z życia Juana Soriano, czy innego znanego artysty lub pisarza.

Uważam, że książka jest doskonała, nie tylko pod aspektem losów Kellera, ale również jako sposób przedstawienia jego historii. Książka jest lekka i przyjemna, sprzyja łatwemu czytaniu. Nie nuży, zachwyca! Zapoznając się z tą książką nie można się nudzić, gdyż z każdej strony spotka nas coś nowego, co przyciąga uwagę, tak jak okładka tej książki :)

  Życiowa postawa, miłość, przyjaźnie i historia, to coś na co zwrócić uwagę w tej bardzo wartościowej książce. Jeśli wahasz się czy przeczytać tę pozycję, zrób to! Niczego nie stracisz, wręcz przeciwnie, możesz dużo zyskać. Losy Kellera, same w sobie są intrygujące i ciekawe, więc nie zastanawiaj się dłużej, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

  Czy ta książka jest skierowana dla jakiejś konkretnej grupy ludzi? Oczywiście, że nie! Do przeczytania tej pozycji zachęcam każdego, nawet osoby, które nie interesują się sztuką. Ta książka, z pewnością spodoba się osobom dorosłym jak i osobom młodym, ale wystarczająco dojrzałym, aby mogły pojąć pewne sprawy. 
  Zachęcam, abyście sami zapoznali się z tą książką i zdecydowali, czy wam się podoba. Myślę, że warto to zrobić.


"Niestety akurat my, Polacy, raczej sobie nawzajem szkodzimy. Z zawiści, zazdrości. Lepiej udupić drugiego Polaka niż mu pomóc, żeby mu było lepiej w życiu."**Wszystkie cytaty pochodzą z książki "Tequila z Cortazarem. Kochałem wielkich tego świata."

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Fabuła Fraza

6 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być ciekawa.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już u mnie.Niebawem się za nią zabieram :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pozytywna recenzja, chyba się skuszę na książkową Tequilę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. super chyba przeczytam tę książke <3
  Czekam na kolejny wpis <3
  Obserwujemy? Jak tak do daj znać (zawsze się odwdzięczam) :)
  Mój blog - klik ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie chyba nie ciągnie do tej książki, to raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja przeczytam. Genialna okładka i sam bohater książki interesujący. Niesamowity patriota, nie każdy, nawet gdyby miał takie pieniądze, przeznaczyłby je na pamiątki po Chopinie.

  OdpowiedzUsuń