środa, 4 lutego 2015

"Powrót do domu"
Powrót do domu
Tytuł oryginalny: Homecoming 
Autor: Natasha Radojčić-Kane
Wydawnictwo: Inne Historie
Wydanie polskie: 2007 
Liczba stron: 159 
"Po mistrzowsku napisana powieść z intrygującą, realistyczną fabułą, przejmująco kreśląca los zdesperowanego człowieka" 
"Kirkus Reviews"


Natasha Radojčić-Kane urodziła się 1966 roku w Belgradzie, jest Serbką. Mieszka w Nowym Jorku. Studiowała na Fordham University oraz Columbia University. Powrót do domu (2002) to jej debiut. W 2005 roku wydała drugą powieść, You Don't Have to Live Here. Obie ukażą się w przekładach na osiem języków. Autorka publikuje również opowiadania, m.in. w "The New York Times" i "Boston Review" Książka opowiada o Bośniaku Halidzie, który po czterech latach wraca do domu. Przez dwa dni tuła się po okolicy, gdyż boi się iść do matki . Wojenne wspomnienia topi w alkoholu. Wioska już nie jest taka jak wcześniej. Bohater przeżywa w ciągu tych dwóch dni kilka wydarzeń, które odmieniają go. Przegrywa wszystkie pieniądze, które zarobił w czasie wojny, gdyż chciał rozpocząć nowe życie z kobietą do której żywił swoje uczucia oraz z jej synem. Bośniacy i Serbowie ciągle żyją z nieukrywaną wrogością do siebie, gardzą sobą i obwiniają się o każdą krzywdę wyrządzoną drugim.   Ta książka opowiada o trudach wojny, wyborach. Opisuje nam losy ludzi w czasie bratobójczej walki w Bośni. Historia jest dosyć tragiczna, ale też z nutą humoru. Osobiście czytając tę książkę nie odczuwałam tych złych emocji. Nie odczuwam tych krzywd wyrządzonych ludziom. Ja widzę tylko powrót głównego bohatera, jego alkoholizm, hazzard i jego zabawy. Brakowało mi więcej faktów z wojny. Uważam, że to powinien być najważniejszy wątek, no ale autorka zdecydowała inaczej i nie będę kwestionować jej wyboru. 
  Mimo tego faktu genialnie ukazane były podziały ludzi jakie powstały po wojnie. Jak każdy był dyskryminowany, bo był Cyganem lub miał inne pochodzenie. 

  Uważam że, mimo tych minusów powinniśmy sięgnąć po tą pozycję. Warto wiedzieć o co toczyła walkę Bośnia. Powinniśmy mieć świadomość tego co działo się w Europie XX wieku. Okrucieństwo nie zostało ukazane więc, każdy kto ma słabe nerwy z pewnością może sięgnąć po tą lekturę. 

  Wiem, że ta recenzja jest dosyć krótka, ale szczerze nie ma co wiele się rozpisywać nad książka. Myślę, że najważniejsze informacje zawarłam. I to by było na tyle, jeśli chcecie wiedzieć coś więcej z pewnością przeczytajcie tę książkę lub napiszcie do mnie. 

Moja ocena: 6/10 

6 komentarzy:

 1. Wydaje się nawet fajna i z oceną się zgadzam :) recenzja super ;) @nxd69

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, a książka jakoś do mnie nie przemawia. Myślę, że dlatego iż wspomniałaś, że prawie nic nie ma o tej wojnie, a są tylko problemy głównego bohatera.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki o tematyce wojennej, ale muszę kiedy czytam właśnie muszę czuć jakby przerażenie i w ogóle nie wyobrażam sobie jak taki temat moze być połączony z humorem, hm, pasowałoby to sprawdzić! :)

  Recenzje Anzu [klik]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *bez tego ,,właśnie muszę'' przepraszam :/

   Usuń
  2. Nic się nie stało :D

   Usuń
 4. Recenzja fajna ale chyba nie sięgnę po tą książkę.. Może dlatego, że nie lubie takiej tematyki.. No ale cóż ;p
  Mam takie pytanie, pisałaś recenzje książki 'Love Rosie'? Miałabym do Ciebie ogromną prośbę abyś to zrobiła.. Jestem ciekawa co o niej sądzisz i nie wiem czy warto kupić.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń