środa, 19 sierpnia 2015

"Polskie morderczynie" Katarzyna Bonda- Czym różni się prawda od Prawdy?


Polskie morderczynie
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza
Wydane: w 2013
Liczba stron: 400"Facet to takie nieskomplikowane stworzenie(...). Jeden jest rodzinny; robi po to, żeby zapracować na kobietę i utrzymać dom. Drugi jest partnerem - ty pracujesz, ja pracuję, razem jakoś się rozwijamy. Trzeci to taki ciapek - najchętniej poszedłby na bezrobocie i nic nie robił tylko leżał. Jego dziewczyna wciąż coś robi a on tylko: oj, kochanie moje, jesteś najwspanialszą na świeci, ale sam nic nie robi, czasem tylko wynosi śmieci."

  Czternaście kobiet, czternaście historii, jedna prawda. Poznajemy motywy działań "morderczyń", po co to robiły, dlaczego oraz dla kogo? 
Książka powstała, aby ukazać prawdziwe oblicze morderczyń. 
Autorka próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas i ją pytania. 
Dlaczego to zrobiły?
Jakie są naprawdę?
Co je wyróżnia?
Czy czują się winne?   Ta książka jest moją pierwszą przeczytaną, która wyszła spod pióra Katarzyny Bondy. Myślę, że chyba nie najlepiej zaczęłam przygodę z jej książkami. 
  "Polskie morderczynie" ta książka pokazuje nam co znajduje się w głowach kobiet, które dokonały zbrodni, co zmieniło je w morderczynie, a może to był tylko impuls obronny? Autorka próbuje odkryć prawdę i otworzyć nam oczy. 

  Bonda w tej książce chce pokazać, co różni prawdę od historii głoszonej przez media. To jak przez wiele źródeł i informatorów zmienia się prawda i jak media kreują kobiety na bezlitosne morderczynie, co w rzeczywistości nie jest prawdą. 
  W tej książce odkrywamy prawdziwe twarze czternastu kobiet- morderczyń. Jakie one są naprawdę? Są opiekuńcze, czułe wydają się niegroźne, a wszystko robiły we własnej obronie. "...coś, co wstrząsa nami, co wydaje nam się niesłychane i rodzi wstręt do drugiego człowieka, dla innych bywa normalne, naturalne..."  Poprzez ukazanie ludzkiej tragedii z dwóch stron, przekonywujemy się co skrywa dusza osób, poznajemy ich najskrytsze sekrety, emocje oraz myśli. Odkrywamy co je nurtuje. 
Odkrywamy, że opinia mediów różni się od naszego zdania. Media wszystko wyolbrzymiają, chcą nami wstrząsnąć, a niekoniecznie pokazać prawdę. Nie mówię, że to źle. W pewnych sprawach potrzebujemy ostrej opinii oraz reakcji ze strony mediów. Musimy wiedzieć co myślą inni i co dzieje się na świecie. 

  Ta książka została napisana ciężkim językiem, jeśli w ogóle można język określić jako ciężki. Z wielkim trudem czytało się tę pozycję. 
Książka skłania nas do głębszej analizy, refleksji oraz przemyśleń. Zagłębiając się w lekturę musimy być przygotowani na WSZYSTKO! Ona otwiera nam oczy i rozum.
"Polskie morderczynie" to przerażająca, smutna, wywierając na nas ogromne wrażenie, zapierająca dech w piersi lektura. Przepraszam za taką ilość epitetów, ale to jedno zdanie idealnie opisuje całą książkę. 

Chciałabym polecić tę książkę wszystkim, ale wiem iż nie każdy czytelnik preferuje tego typu książki. Mimo to zachęcam do przeczytania "Polskich morderczyń". "...Jeżeli kobieta jest przywódcą(...)tak zwanym mózgiem, to mamy gwarancję, że zadanie zostanie wykonane dobrze."Kiedy zrodził się pomysł na tę książkę?
Pomysł powstał kiedy Katarzyna Bonda pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o zabójstwo. Autorka w poszukiwaniu odpowiedzi na swojej pytania, w ciągu dwóch lat przeprowadziła kilka wywiadów z kobietami. Postanowiła dać chwilę na wyjaśnienie przez nie dlaczego to zrobiły. Nie chciała ich oczyścić z winy, ale pokazać prawdę. Autorka pragnęła pokazać dwie strony jednej historii, bez emocji. 
Czy to udało się jej? 
Jeśli chcecie znać odpowiedź na to pytanie sięgnijcie po "Polskie morderczynie". 

8 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie poznam te historie :) Zawsze lubiłam oglądać dokumenty tego typu.

  http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Motywy morderców bywają różne, często dosyć interesujące, szczególnie dla przeciętnego człowieka, który nie ma nic na sumieniu. Bardzo chętnie zapoznam się z tą pozycją. Interesuje mnie obraz psychologiczny zabójców.
  Bo kocham czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie wydaję się to bardzo interesującą pozycja. Może po nią sięgnę, gdyż takie tematy są ciekawe i od czasu do czasu lubię się je zagłębiać, choćby oglądając jakieś dokumenty w telewizji.
  Nominowałam cię do LBA :) http://z-ksiazka-przez-swiat.blogspot.com/2015/08/liebster-blog-award-8.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się że może być ciekawie ;) będę miała tytuł na uwadze ;)
  ksiazkomiloscimoja.blog spot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już o tej publikacji i bardzo chciałabym móc ją przeczytać. To coś zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka ma bardzo ciekawą i intrygującą fabułę, ale ten ciężki język, którym została napisana, chyba mnie nie zachęca. Jeszcze nie wiem, czy ją przeczytam ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Fabuła tej książki jest interesująca i z tego co czytam do daje do myślenia. Zapisuje sobie tytuł bo myśle, że ta pozycja może mi się spodobać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, ale wydaje się być mega interesująca:-)

  OdpowiedzUsuń